نوروز و انتظار

نوروز و انتظار

چند دوبیتی درباره بهار و نوروز از آقای ثاقب

شد اول بهار و چمن دلپذیر شد

دل­های پاک پر ز ولای امیر شد

تبریک گو به مهدی و بیعت دوباره کن

زیرا که روز شمسی عید غدیر شد

فصل بهار فصل شکفتن زمان عید

ما را ز لطف و رحمت حق می­دهد نوید

ای دل به انتظار امام زمان خویش

بگشا به روی خویش تو هم صفحه­ای جدید

ای دل از خورشید نوروز

گرمی و پاکی بیاموز

در دلت از مهر مهدی

مشعل ایمان بیافروز

هر عید ما به دیدن احباب رفته­ایم

نزدیک یا که دور چه شاداب رفته­ایم

ما که رعیتیم به فرزند فاطمه

آیا دمی به دیدن ارباب رفته­ایم؟

شده ملک ایران بهشت برین

ز لطف نسیم خوش فرودین

امید آنکه دل­ها بهاری شود

به یاد امام زمان و زمین

ان شاء الله سال نود و پنج سال ظهور باشد

شاعر: جناب آقای ثاقب

عید نوروز و آداب آن در فرهنگ ایرانی و اسلامی

عید در لغت، به معنای «عود» و بازگشت است و در فرهنگ اسلامی، به معنای بازگشت به معبود است؛ یعنی انسان به سوی خالق خود بازگردد و به پاداش الهی دست یابد و این، عید اوست. امام علی علیه السلام می فرماید: «هر روزی که در آن نافرمانی خدا نشود، عید است».

جشن نوروز، از واژه اوستایی «یس یسنه» به یادگار مانده و به معنای عید و ستایش و نیایش است. همه عیدهای ایرانیان باستان، دینی و با نیایش و دعا همراه بوده است. این جشن، به مدت ۱۰ روز بود و مردم در آن به عبادت و به جای آوردن اعمال عید مشغول بودند. می گویند جمشید، پادشاه ایرانی، زمانی که بر تخت نشست، خاصان را طلبید و رسم های نیکو گذاشت و گفت: «خدای متعال شما را خلق کرده است. باید که به آب های پاکیزه تن را بشویید و غسل کنید و هر سال در این روز به همین دستور عمل کنید».

در روایت های ائمه معصومین علیهم السلام به برخی آداب عید نوروز نیز اشاره شده است. از جمله این آداب، صله رحم، دعا کردن و پاکیزه بودن است. در حدیثی از امام صادق علیه السلام می خوانیم: «چون نوروز فرارسد، غسل کن؛ پاکیزه ترین لباس خویش را به تن کن؛ به بهترین بوی خوش خودرا معطر کن و در آن روز، روزه بدار».

پیشوایان معصوم علیهم السلام همواره سفارش می کردند که همراه با تحول طبیعت، به دگرگونی اخلاقی خویش نیز همت گماریم.

 

نوروز از دیدگاه ائمه اطهار علیهم السلام

پیشوایان معصوم علیهم السلام هر سنتی را که بر پایه آیین های شرک آمیز و بت پرستی و ارزش های غیرالهی نباشد و بینش توحیدی را تقویت کند، تأیید می کردند. امام صادق علیه السلام به مُعَلَّی بن خُنَیْس درباره اهمیت نوروز می فرماید:

ای مُعَلّی،نوروز همان روزیست که پیغمبر صلى اللَّه علیه و آله و سلم براى أمیر المؤمنین علیه السّلام در غدیر خم بیعت گرفت و مردم اقرار بولایت او کردند، و خوشا بر آنکه بدان ثابت ماند،  و واى بر آن کسی که آن پیمان را بشکند، و روزیست که رسول خدا صلى اللَّه علیه و آله على علیه السّلام را بوادى جن فرستاد تا از آنها پیمان بگیرد، و روزیست که امیرالمؤمنین علیه السلام بر اهل نهروان پیروز شد و ذو الثدیه را کشت، و روزیست که قائم ما خاندان ظهور کند با کارگزاران و خداوند او را بر دجّال پیروز گرداند و او را بر کناسه کوفه بدار زند، هیچ نوروزى نیاید جز آنکه ما در آن توقع فرج داریم. ( کتاب آسمان و جهان (ترجمه کتاب السماء و العالم بحار الأنوارجلد ۵۴) / ج‏۳ / ۱۰۲ / فائده ۲ در باره نوروز ….. ص : ۱۰۰)

بهار، جلوه گاه پروردگار

با رسیدن بهار، طبیعت ردای سبز بر تن می کند. چکاوک ها، هزار دستان و قمریان، نغمه ها و سرودهای فرح بخش و تازه سرمی دهند و انسان ها را به مهرورزی، گره گشایی و هم گرایی فرا می خوانند. بهار، پیام آور عشق و رویش است و موسم سرور و آشتی و به همین خاطر است که خواستنی است و با آمدنش دل ها سرشار از سرور و جان ها معرفت می یابد.

بهار یکی از باشکوه ترین جلوه های خدا در جهان هستی است که می توان با تماشای آن، نقبی به عالم معنا زد و راهی به سوی خدا یافت و جمال پروردگار را به تماشا نشست. چه زیبا سروده است، سعدی شیرازی:

بامدادی که تفاوت نکند لیل و نهار خوش بود دامن صحرا و تماشای بهار
بلبلان وقت گل آمد که بنالند از شوق نه کم از بلبل مستی تو بنال ای هشیار
آفرینش همه تنبیه خداوند دل است دل ندارد که ندارد به خداوند اقرار
خبرت هست که مرغان سحر می گویند آخر ای خفته! سر از خواب جهالت بردار

 

طبیعت به عنوان یکی از نشانه های خدا، سرشار از درس و عبرت است. دلی که بیدار است، در هر پدیده ای عبرتی می بیند و از هر نشانه ای، درسی می‌آموزد. بیداردلان، از بهار، درس تحول و نوشدن می آموزند.

اگر طبیعت شکوفا و زیبا می شود، ما نیز می توانیم. اگر بهار، فصل سرزندگی و طراوت است، چرا ما این گونه نباشیم

بهار، یادآور رستاخیز

همه ساله با فرارسیدن زمستان، فروغ زندگی از سیمای طبیعت رخت برمی بندد و افسردگی و پژمردگی جای آن را می گیرد و طبیعت به شکل موجودی بی جان درمی آید. پس از مدتی، با فرارسیدن بهار، روحی دوباره در کالبد طبیعت بی جان و افسرده دمیده می شود و طبیعت لباس حیات بر تن می کند و این گونه است که رستاخیز انسان و جهان، با پیدایش بهار به تماشا گذاشته می شود. از همین رهگذر، پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می فرماید: «اِذا رَأَیتُم الرَّبیعَ فَأَکْثِروا ذِکرَ النُّشورِ؛ هر وقت بهار را دیدید، بسیار از قیامت یاد کنید».

به قول ملای رومی:

این بهار نو ز بعد برگ ریز هست برهان بر وجود رستخیز
در بهاران رازها پیدا شود هر چه خورده است این زمین رسوا شود
رازها را می کند حق آشکار چون بخواهد رُست، تخم بد مکار

زنده شدن طبیعت در فصل بهار، یادآور روز رستاخیز و زنده شدن مردگان است، در نتیجه بیداردلان در فصل بهار، به پرهیزکاری خود می افزایند.

 

بهار و نوروز در شعر پارسی

سعدی درباره بهار چنین می سراید:

چون است حال بُستان ای باد نوبهاری کز بلبلان برآمد فریاد بی قراری
ای گنج نوش دارو، بر خستگان نگه کن مرهم به دست و ما را مجروح می گذاری؟
هر ساعت از لطافت، رویت عرق برآرد چون بر شکوفه و گل، باران نوبهاری

صابر ترمذی، شاعر قرن ششم هجری و معاصر خاقانی و انوری و سنایی نیز چه خوش سروده است:

با حسن باغ و فرّ بهار و جمال گل نیکوست حال ما، که نکوباد حال گل
پر نقش آذری شد و پر صورت پری باغ از بهار خرم و چشم از جمال گل

فخرالدین عراقی، عارف مشهور قرن هفتم، از زودگذری بهار سخن می گوید و اینکه باید این موسم را بسیار غنیمت شمرد:

بیا بیا که نسیم بهار می گذرد بیا که گل ز رُخَت شرمسار می گذرد
بیا که وقت بهار است و موسم شادی مدار منتظرم، وقت کار می گذرد
ز راه لطف، به صحرا خرام یک نفسی که عیش تازه کنم، چون بهار می گذرد

خیام، فیلسوف و ریاضی دان نام آشنای قرن ششم و ترانه سرا و رباعی

گوی بی همتا، نوروز را چنین می خواند:

بر چهره گل، نسیم نوروز خوش است در صحن چمن، روی دل افروز خوش است
از دی که گذشت هرچه گویی خوش نیست خوش باش و زدی مگو که امروز خوش است

در رباعی زیبایی از پیشوای نستوه جماران، امام خمینی رحمه الله نیز آمده است:

بوسه زد باد بهاری به لب سبزه به ناز گفت در گوش شقایق، گل نسرین صد راز
بلبل از شاخه گل داد به عشاق پیام که درآیید به میخانه عشاق نواز

 

هجیج، جایی که کفش‌هایتان لنگه به لنگه نمی‌شود!

یکی از روستاهای جذاب و ناشناخته‌ی ایران که یک فرصت گردشگری بکر محسوب می‌شود ، روستای هجیج از توابع کرمانشاه است

هجیج ـ که برخی آن را با «ح جیمی» می‌نویسند و می‌گویند به معنای دره سرسبز و عمیق است ـ روستایی است که همه خانه‌هایش از سنگ ساخته شده  و حتی یک آجر در آنها به کار نرفته است.

h1

 

آنجا اگر کمی سر کیسه را شکل کنید و یک جفت گیوه‌ی مرغوب هجیجی بخرید، کفش‌هایتان دیگر هرگز لنگه‌ به لنگه نمی‌شوند چون  این گیوه‌ها لنگه‌ی راست و چپ ندارد و یکی از اصلی‌ترین مکان‌های تولیدش، روستای هجیج از توابع بخش نوسود شهرستان پاوه در استان کرمانشاه است.

h2-1

h2-2

 

در یکی از وب‌نوشته‌ها درباره هجیج، قصه‌ای هست که می‌گوید، پانصد سال پیش در هجیج، آسمان خسیس شد و خشکسالی بیداد کرد. اهالی روستا سراغ مردی متدین که نسبش به امام موسی کاظم(ع) می‌رسید، رفتند تا برای باریدن باران، دعا کند. مرد دعا کرد و چشمه‌ای پر آب، دل خاک را شکافت و مرد از همان وقت، صاحب احترامی ویژه میان مردم شد و حتی پس از مرگش، بقعه‌ای به یادش ساختند به نام «بقعه سیدعبدالله» یا «بقعه کوسه هجیج».

کسی نمی‌داند این ماجرا درباره روستای هجیج و بقعه سیدعبدالله در کنار رودخانه سیروان، راست است یا تنها قصه‌ای ساده است برای سنگین شدن پلک‌های بچه‌های هجیجی، وقت خواب. مهم این است که اهالی هجیج، اهل تسنن هستند، اما به امامزاده‌شان احترام می‌گذارند واین بقعه از پنج قرن پیش تاکنون سرپا بوده است و زیارتگاه دوستدارانش.

h3

 

چند کار واجب است که به محض رسیدن به هجیج باید انجام دهید، نخست این که دست‌کم یک جفت گیوه مرغوب بخرید، چون پیشه بیشتر هجیجی‌ها، دوختن همین گیوه‌های فوق‌العاده است، دوم به چراگاه‌های خوش‌منظره «پیاز دول میشا» و «گاول» و‌ آبشار بل در نزدیکی روستا که آب معدنی شفابخش دارد، سری بزنید و سوم اگر فرصت کردید از یکی از قدیم‌های ده بپرسید چرا هجیجی‌ها قاب‌های در و پنجره همه خانه‌های روستا را آبی آسمانی می‌کنند؟

h4

 

مناطق دیدنی ایران

تعطیلات نوروز فرصت مناسبی برای گشت و گذار در سرزمین پهناور ایران است. به همین بهانه چند نفطه از نقاط دیدنی کشور عزیزمان را معرفی می کنیم.

پیش از اقدام به یک مسافرت دل‌انگیز، انتخاب مکان سفر از اهمیت بسزایی برخوردار است. متاسفانه گاهی خانواده‌های ایران گزینه‌های تکراری و محدودی را برای مسافرت خود برمی‌گزینند و شاید به دلیل آشنا نبودن با مکان‌های دیدنی، بسیاری از جاذبه‌های سیاحتی کشورمان را از دست می‌دهند و برای کشف مکان‌های جدید، خطر نمی‌کنند؛ از این رو سفر به ۹ منطقه سیاحتی کشورمان را به شما پیشنهاد می‌کنیم که کمتر دیده و شناخته شده‌اند.

آبشار شِوی

آبشار شِوی یا تله زنگ، یکی از بزرگترین و زیباترین آبشارهای ایران است که در منطقه سردشت از توابع دزفول واقع در استان خوزستان قرار گرفته است و دارای طبیعتی سرسبز و به غایت زیبا است. بهترین زمان بازدید از آبشار شِوی در اوایل فصل بهار و خصوصا ماه فروردین است که هوا در آن نسبتاً خنک و دارای طراوت بهاری است. شِوی در زبان لری بختیاری به معنای لطافت است.

برای رسیدن به این منطقه باید از دزفول به سمت منطقه شهیون حرکت کنید و از آنجا روستای بیشه بزان و بازارگاه و پیرچل را پشت سر بگذارید. پس از آن با یکی دو ساعت کوهنوردی در مسیری بسیار خوش منظره، به آبشار بزرگ شِوی خواهید رسید.

d1

 

بهشت گمشده

بهشت گمشده نام منطقه‌ای خوش آب و هوا و سرسبز در شهرستان مرودشت و کام فیروز است. نام اصلی این مکان «تنگ بستانک» بوده است که اکنون به بهشت گمشده مشهور شده است. این منطقه‌ی دیدنی که زیبایی انبوه درختان و پرآبی رودخانه‌هایش چشم هر بیننده‌ای را می‌نوازد و مهمانان را به تحسین و تکریم آفرینش‌گر هستی وا می‌دارد از مناطق حفاظت شده‌ی استان فارس است.

انبوه درختان در منطقه بهشت گمشده در پاره‌ای از مناطق چنان پنجه در پنجه هم انداخته و سقفی از نوازش بر سر رهگذران و گردشگران ساخته که به سختی می‌توان درخشش آفتاب را از میان شاخ و برگ درختان دید.

d2

 

چشمه‌های باداب سورت

چشمه‌ی آب شور باداب سورت، چشمه‌ای بی‌نظیر در ایران و کم‌نظیر در جهان است. این چشمه که واقع در بخش چهاردانگه شهرستان ساری است در سال ۱۳۸۷ به عنوان دومین اثر طبیعی ملی ایران پس از کوه دماوند ثبت شد. خیال انگیزترین زمان در این منطقه، هنگام طلوع و غروب خورشید است که تلألؤ نور خورشید در حوضچه‌ها، همراه با سایه روشن طبیعت اطراف، جلوه‌هایی تحسین برانگیز از موهبت خداوندی را به نمایش می‌گذارد. باداب سورت در همه‌ی فصل‌های سال زیباست و در هر فصل زیبایی‌های خاص خود را دارد؛ اما پربازدیدترین زمان‌ها، فصول بهار و تابستانند؛ چرا که در فصل بهار این منطقه بسیار سرسبز و خرم است و فصل تابستان نیز زمان خوبی برای آب تنی دراین حوضچه‌های زیبا و سرشار از مواد معدنی است.

d3

 

کالپوش

منطقه کالپوش در شهر میامی شهرستان شاهرود استان سمنان واقع شده است. جلوه‌ای بهشت‌گونه از طبیعت سرخ و آتشین، آکنده از شقایق‌هایی که چشم هر بیننده‌ای را مسحور می‌کند، یکی از جاذبه‌های طبیعی و فصلی منطقه کالپوش که همه ساله در اردیبهشت ماه، رُخ می‌نماید.

دشت شقایق‌های کالپوش در ۱۴۰ کیلومتری شمال میامی قرار دارد که دشت‌هایش در فصل بهار مملو از گل‌های شقایق و در شهریور پر از گل‌های آفتابگردان می‌شود و در پاییز و زمستان به دلیل مجاورت با پناهگاه حیات وحش و پارک ملی گلستان از موقعیت فوق العاده‌ی گردشگری برخوردار است.

d4

 

زیارتگاه خالد نبی

در یک منطقه کوهستانی و در فاصله ۹۰ کیلومتری شمال شرق شهرستان گنبد کاووس و ۵۵ کیلومتری شمال شرق شهرستان کلاله و ۶ کیلومتری روستای گچی سو، نزدیک آی تمراز توابع بخش مراوه تپه و بر فراز قله‌ی کوه گوگجه داغ واقع شده است.

راه ارتباطی زیارتگاه خالد نبی کوهستانی است ولی از طریق کلاله و تمرقره قوزی تا آن محل، راه دشواری نیست. به دلیل دوری راه و فقدان وسیله‌ی نقلیه و کمبود تسهیلات رفاهی در محل و همچنین گرمای شدید تابستان و سرمای زمستان، بهترین زمان برای بازدید از این مکان، ماه‌های فروردین و اردیبهشت است.

d5

 

طارم زنجان

دنیایی از سکوت و زیبایی، تلفیقی دل‌نشین از رود و کوه و جنگل و دشت؛ اینجا طارم زنجان است، چسبیده به منجیل و فومن گیلان. وقتی از گردنه‌های سخت و سردسیری مسیر زنجان به طارم می‌گذری هیچ به ذهنت هم خطور نمی‌کند که چه بهشت زیبایی انتظارت را می‌کشد. شهرستان «آب بر» مرکز طارم است که از منجیل حدود ۵۰ کیلومتر و از زنجان حدود ۹۰ کیلومتر فاصله دارد. اگر به دنبال منطقه‌ای دیدنی برای سفری یک یا دو روزه می‌گردید، طارم وطبیعت ناب آن در بهار، میعادگاهی مناسب است. دسترسی به طارم هم از قزوین و منجیل میسر است و هم از زنجان.

d6

 

مازیچال

دهکده‌ی زیبای مازیچال در ۵۰ کیلومتری شهر عباس آباد و نزدیک کلاردشت قرار دارد. چشم انداز بسیار زیبای روستای مازیچال با دیدی وسیع از رامسر تا چالوس، موقعیتی بی‌نظیر به این دهکده کوهستانی بخشیده است.

وجود تپه‌ها و کوه‌ها در این منطقه، به گونه‌ای است که در هنگام بارندگی، مازیچال پر از ابرهایی می‌شود که هر لحظه شکل‌های زیبایی به خود می‌گیرند. می‌گویند نام گذاری مازیچال به دلیل وجود درخت بلوط در این منطقه بوده است. در گویش محلی مردم منطقه، ماری، به معنی درخت بلوط است و چال به معنی گودال و چاله.

برای رسیدن به مازیچال از جاده چالوش به سمت کلاردشت بروید. بلوار کلاردشت را به سمت عباس آباد ۳ کیلومتر ادامه دهید. بعد از رسیدن به دو راهی به سمت راست بپیچید تا وارد جاده مازیچال شوید. طول جاده ۱۰ کیلومتر است.

d7

 

دهکده جهان نما

جهان نما یک دهکده ییلاقی در استان گلستان است. این منطقه منحصر به فرد در میان رشته کوه‌های البرز قرار دارد که بر فراز آن می‌توان دشت گرگان و دریا را نظاره کرد. چشم‌اندازهای زیبا و در عین حال ناشناخته‌ی این روستا در همه‌ی فصول، پذیرای گردشگران است و جایی است که طبیعت در جای جای آن زیبایی‌اش را به رخ می‌کشد. جهان نما در تمام طول سال قابل دسترسی است و مکان مناسبی برای کسانی است که می‌خواهند از گرما، به منطقه‌ای ییلاقی و خنک پناه ببرند.

برای رسیدن به جهان نما، از «کردکوی» به سمت ارتفاعات «درازنو» رفته و سپس به سمت روستای رادکان و از آنجا به سمت جاده روستاهای چمن ساور و روستای حاجی آباد بروید. در مسیر به دو راهی می رسید که باید سمت چپ را انتخاب کنید. انتهای مسیر به دشت جهان نما می‌رسد. از نقطه حرکت تا جهان نما ۳ ساعت راه کوهستانی دارید.

d8

 

شیمبار

دشت شیمبار یا شیرین بهار، مرز میان استان خوزستان و چهارمحال و بختیاری است که در ۷۵ کیلومتری مسجدسلیمان قرار دارد. از دیدنی‌های دشت شیمبار کوه قلندران است که پر از انگورهای یاقوتی است که مالک خصوصی ندارد!

مهمترین راه دسترسی به این منطقه، مسیر جدیدالاحداث مسجدسلیمان به شهرکرد است که در حال حاضر تا ابتدای منطقه به صورت آسفالت شده است. در درون منطقه، راه‌های دسترسی شنی روستایی درجه ۳ وجود دارد.

مسیر اصلی از بخش اندیکا به سمت بخش بازفت امتداد داشته و از وسط منطقه می‌گذرد. بخشی از این مسیر آسفالت بوده و قسمت هایی از آن شنی است.

مسیرهای مال‌رو و فرعی نیز وجود دارد که با پیاده روی امکان تردد و مشاهده وحوش در آنها فراهم است.

d9

 

 

ایران شناسی؛کندوان

کندوان، شگفت انگیزترین روستای صخره‌ای جهان که زندگی در آن جریان دارد.

کندوان” ازجمله مناطق گردشگری خوش آب و هوا، طبیعی و تاریخی استان آذربایجان شرقی و جزو یکی از سه روستای شگفت‌انگیز جهان است که فقط دو نمونه از آن در “آمریکای شمالی” و “کاپادوکیا” “ترکیه” وجود دارد. که این دو خالی از سکنه هستند.

اما ویژگی منحصر به فرد کندوان که آن را از دو روستای دیگر هم خانواده‌اش متمایز می‌کند، جریان زندگی در آن است.

کندوان1

۱۹۵ خانواده در این روستا زندگی می‌کنند و آثار متعدد قبل از اسلام و بعد از اسلام در آن وجود دارد.

کندوان روستایی تاریخی با خانه‌های صخره‌ای و مردمی بی‌آلایش و مهمان‌نواز که سالانه پذیرای بیش از یک میلیون نفر گردشگر داخلی و خارجی است.

کندوان2

خانه‌های این روستا که از دل صخره‌های کله قندی و کندویی شکل در دامنه کوه سهند کنده شده است، نماد سخت‌کوشی مردمی است که با دست‌های خود این خانه‌ها را ساخته‌اند و به علت شباهت این خانه‌ها به کندو، این روستا کندوان نام گرفته است.

کندوان3

به عقیده‌ی محققان، قدمت وجود این صخره‌ها – که به “کران” نیز معروف است-  به هفت هزار سال پیش و قدمت زندگی در آن نیز به یکهزار و ۵۰۰ سال پیش می‌رسد.

کندوان4

هر یک از این کران‌ها – که بعضی تا پنج طبقه ارتفاع دارد، – متعلق به اهالی آن است و ساکنان این کران‌ها تلاش کرده‌اند تمام اجزای خانه را از این صخره‌ها بسازند، حتی دامداران این روستا، حفره‌هایی را نیز برای نگهداری احشام خود ایجاد کرده‌اند که همچنان از آنها برای نگهداری دام و طیور استفاده می‌کنند.

کندوان5

در دل این صخره‌های بلند- که ارتفاع بعضی از آنها به ۴۰ متر می‌رسد،-  طبقات اول به آغل،  طبقه‌ی میانی، مسکونی و طبقه آخر نیز به انبار اختصاص داده شده است که به خانه‌های صخره‌ای آپارتمانی نیز مشهور است.

روستای کندوان دارای مسجد،  هتل، حمام، مدرسه و آسیاب است و کران مسجد بزرگ‌ترین کران این روستاست.که همه‌ی آنها در دل صخره قراردارند.

کندوان6

به گفته ساکنین این کران‌ها، وضع خانه‌ها و جنس صخره‌ها به گونه‌ای است که در فصل زمستان خانه را گرم و در فصل تابستان، خانه را خنک نگه می‌دارد و این موضوع یکی دیگر از شگفتی های این روستای تاریخی به شمار می رود.

کندوان7

روستای تاریخی و طبیعی کندوان به عنوان یکی از قطب‌های گردشگری کشور، مرکزیت چندین نقطه‌ی گردشگری دیگر از جمله روستای تاریخی “حیله‌ور“، مراتع توریستی “ارشدچمن”، “کوه سلطان”، دامنه‌های سرسبز شمالی کوه “سهند” و طبیعت زیبای “اسکو” را دارد.

علاوه بر این جاذبه‌ها، آب معدنی گوارای کندوان که از دل یکی از تپه‌های این روستا می‌جوشد، از شهرت فراوانی برخوردار است و گفته می‌شود خاصیت درمانی بسیار بالایی دارد.

این روستا که در ۵۲ کیلومتری “تبریز” مرکز “آذربایجان شرقی” قرار گرفته به سبب ویژگی معماری صخره‌ای و بافت مخصوص آن، در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

بازارچه روستای کندوان نیز به نسبت وسعت و تعداد غرفه‌های فروش آن، یکی از پرمشتری‌ترین بازارهای کشور محسوب می‌شود که در آن محصولات کشاورزی این روستا از جمله گردو، گیاهان دارویی، دوشاب، عسل، بادام و گل محمدی به فروش می رسد.

در این بازارچه همچنین صنایع دستی زنان روستا، شامل گلیم، جاجیم و روسری‌های کلاقه‌ای به فروش می‌رسد که طرفداران زیادی دارد.

کندوان8

هتل صخره‌ای کندوان هم پیشنهادی برای اقامت در این روستای زیبا است.  این هتل ۱۶ اتاق دارد که همگی در درون صخره‌ها ساخته شده‌اند. ظرفیت این هتل نیز در حدود ۴۲ نفر است.

کندوان9

نمای هتل لاله در روستای کندوان

این روستا آنقدر جاذبه‌های طبیعی و زمین شناسی و مردمی دارد که حتی اگر یک هفته هم در آن اتراق کنید باز وقت رفتن دوست ندارید روستا را ترک کنید.

سروده آقای ثاقب؛ مسوول کتابخانه دبیرستان احسان

زبان حال حضرت زهرا سلام الله علیها
(نظیره ای بر شعر فواد کرمانی)

نه مراست طاقت دیدن
محن و ملال تو یاعلی
نه مرا توان که بگیرم اشک
غم از جمال تو یا علی
بنگر که شعله به جان من
زده است حال تو یا علی
به خدا ز خاطر فاطمه
نرود خیال تو یا علی
ندهم به عمر ابد یقین
دمی از وصال تو یا علی

هله ای امیر موحدان
چه مبارکی چه خجسته ای
که پی سرور دل نبی
ز ملال و غصه نرسته ای
تو که پشت مرحب و عمر را
به گه جدال شکسته ای
به فدای غربت تو دلم
که چنین به خانه نشسته ای
که به امر خاتم انبیا
بود انفعال تو یا علی

نه از آن که کوثر مصحفم
نه از اینکه جلوه ی سرمدم
نه از اینکه تحفه ی ایزدی
به وجود حضرت احمدم
نه از اینکه در ملکوت هم
به شرف شهیر و زبانزدم
به هر آنچه حسن و شرف بود
نه از آنکه فخر و سرآمدم
به خودم ببالم از این که من
شده ام عیال تو یا علی

بود افضل نعم خدا
به تمام خلق ولای تو
تو امام فاطمه ای علی
سر و جان دهم به رضای تو
به تمام هستی خود شدم
سپر از برای ولای تو
شده امتیاز حیات من
که شدم فدا به سرای تو
که به روی سینه ی سوخته
زده ام مدال تو یا علی

تو بیا و ناقه ی غصه را
به زمین نشان و عقال کن
مکش آه از جگر این قدر
ز دلت تو رفع ملال کن
کم از دو دیده به روی خود
تو روان سرشک زلال کن
به تو دردسر شده ام دگر
ز کرم مرا تو حلال کن
که عطا و جود و کرم بود
همه از خصال تو یا علی

شاعر: جناب آقای عیسی ثاقب، مسوول کتابخانه دبیرستان احسان

زنی که به دستور خلیفه به قتل رسید و به اعجاز امیرمؤمنان علیه السلام زنده شد

پس از رحلت جانگداز پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و جریان شوم سقیفه، جماعت مهاجر و انصار از امیرمؤمنان علی علیه السلام روی برگرداندند و تابع و تسلیم غاصبان خلافت شدند. گویی هرگز جریان عظیم غدیر خم اتفاق نیفتاده است. همه تلاش کردند خود را در قبال این حادثه به فراموشی بزنند و اصلاً به روی مبارکشان هم نیاوردند که هفتاد روز پیش در صحرای غدیر خم به دستور پیامبر با امیرالمؤمنین بیعت کرده‌اند.

به جز عده‌ای معدود همه‌ی مردان مدینه،یا امیر برگزیده‌ی غدیر را رها کردند و به خلیفه غاصب پیوستند و یا با سکوت و بی‌تفاوتی خویش جنایات غاصبان را تأیید کردند.

غاصبان نیز که یاوران حق را اندک دیدند به طغیان خویش افزودند و هر چه خواستند و توانستند انجام دادند. اما در آن روزهای پر اختناق و قحط الرجال، زنی از طایفه‌ی انصار با همتی مردانه به حمایت از حق و حقیقت به پا خاست و مرد و مردانه شخص خلیفه و ادعاهای باطل او را در میان جماعت به چالش کشید.

این بانوی آزاده که به او “ام فروه” می‌گفتند مردم مدینه را تشویق می‌کرد تا بیعت خود را با خلیفه‌ی غاصب بشکنند ودست بیعت به سوی علی علیه السلام دراز کنند. تبلیغات ام فروه هرگز خوشایند دستگاه خلافت نبود و عاملان سقیفه را درمانده کرده بود.

سلمان فارسی می‌گوید در یکی از روزهایی که امیرالمؤمنین علی علیه السلام از مدینه خارج شده و در مزرعه خویش واقع در وادی القری مشغول کشاورزی بود؛ خلیفه، ام فروه را احضار کرد و از او خواست که تبلیغات علیه او را ادامه ندهد. اما ام فروه، نپذیرفت.

ابوبکربه او گفت: « ای دشمن خدا! … چرامردم را به برهم زدن اجتماعی دعوت می کنی که همه آن را پذیرفته‌اند؟… بگو نظر تو درباره امامت و پیشوایی من چیست؟»

ام فروه با شجاعت تمام گفت : «تو امام نیستی.»

خلیفه پرسید: « پس من کیستم؟»

ام فروه گفت: «تو امیر قوم و بزرگ یاران خودت هستی و آنها هر گاه بخواهند از تو روی بر می‌گردانند و عزلت می‌کنند. هر وقت هم بخواهند به تو روی می‌آورند!!!

تعیین امام فقط مخصوص پروردگار است و از جانب او به پیامبر داده شده است.هیچ کس نمی‌تواند با توسل به زور و ستم به منصب امامت برسد.

آن امامی که از جانب پروردگار انتخاب می‌شود باید ظاهر و باطن همه‌ی امور را بداند. کسی که ادعای امامت می‌کند باید از هر کار خیر و شرّی که در هر جای مغرب و مشرق اتفاق می‌افتد آگاه باشد. امام کسی است که وقتی درمقابل خورشید و ماه می‌ایستد سایه‌ای ندارد. منصب امامت هرگز برای کسی که سال‌ها بت را پرستش کرده و پس از عمری کفر ورزیدن به خدا، مسلمان شده است؛ جایز نیست.

ای پسر ابی قحافه! …تو ( از میان این ویژگی‌ها که برشمردم کدام ویژگی را داری و) جزء کدامین گروهی؟»

خلیفه گفت : «من از کسانی هستم که خداوند آنها را برای سرپرستی بندگانش برگزیده است.»

ام فروه گفت: « به خداوند دروغ بستی، … اگر تو از کسانی بودی که خدا آنها را انتخاب کرده است باید در کتاب خویش از تو یاد می‌کرد؛ همان‌ گونه که از برگزیدگان خویش در کتاب خود یاد کرده است.

آنجا که می‌فرماید:«و جعلنا منهم ائمه یهدون بأمرنا لما صبروا و کانوا بآیاتنا یوقنون»

( سجده آیه ۲۴).

« وای بر تو ای ابوبکر!… اگر تو واقعاً امامی هستی که از جانب خداوند تعیین شده است؛ بگو ببینم نام آسمان دنیا چیست؟! …آسمان دوم و سوم و چهارم و پنجم و ششم و هفتم چه نام دارند؟»

خلیفه در مقابل این پرسش درماند و جوابی برای این سوال نداشت. ناچار با درماندگی تمام برای آنکه پاسخی داده باشد با خشم گفت:« نام آنها نزد خداوند یکتاست که آنها را خلق کرده است.»

ام فروه گفت :« اگر یاد دادن به مردان ازسوی زنان عیب نبود نام آسمان‌ها رابه تو یاد می‌دادم.»

خلیفه که دید یک زن نادانی او را به رخش می‌کشد ، با عصبانیت بیشتری فریاد زد: « ای دشمن خدا!… باید اسم این آسمان‌ها را بگویی … و گرنه تو را خواهم کشت.»

ام فروه پاسخ داد: « مرا از کشته شدن می‌ترسانی؟!! … به خدا قسم من ترسی ندارم که به دست امثال تو کشته شوم… . اما نام‌ این آسمان‌ها را می‌گویم …پس به خاطر بسپار، آسمان دنیا نامش “ایلول” است و آسمان دوم”ربعول” و آسمان سوم “سحقوم” و آسمان چهارم “ذیلول” و آسمان پنجم “ماین” و آسمان ششم “ماجیر” و آسمان هفتم “ایوث” نام دارند.»

خلیفه و اطرافیانش در مقابل منطق محکم و بی‌پروایی ام فروه متحیر ماندند. آنان برای اینکه این بانوی آزاده را تحت فشار قرار دهند تا شاید کمی پروا کند با لحنی تهدیدآمیز از او پرسیدند:

« نظرت درباره علی چیست؟»

ام فروه با شهامت تمام گفت:« چه بگویم درباره پیشوای امامان و وصی اوصیا، کسی که به نورش زمین و آسمان روشن شده و کسی که بدون شناخت و اطاعت از او، توحید و یکتاپرستی تمام نمی شود.؟

اما تو ای خلیفه !…، پیمانت را شکستی و حقیقت را دگرگون کردی و دینت را فروختی !!»

رنگ چهره‌ی ابوبکر که شکوه پوشالی خویش را برباد رفته می‌دید، از شدت خشم برافروخته شده بود و هیچ پاسخی در مقابل ام فروه نداشت … با غضب تمام فریاد کشید:

« او را بکشید!!… او مرتد شده و باید کشته شود! »

با شنیدن این دستور، مزدوران خلیفه این بانوی آزاده را با قساوت تمام به قتل رسانده و جنازه‌اش را به خاک سپردند

مدتی گذشت و امیرالمؤمنین علیه السلام به شهر بازگشت. هنگامی که این جنایت خلیفه را به اطلاع آن حضرت رساندند؛ امام علیه السلام به سوی قبر ام فروه حرکت کرد. حضرت در کنار قبر ام فروه، چهار پرنده سفید، با منقار قرمز را دید که در منقارهایشان دانه‌ی انار دارند و از شکاف کوچکی داخل قبر می‌شوند.

آن پرندگان وقتی حضرت را دیدند بال‌هایشان را گشودند و سروصدا نمودند. امیرالمؤمنین علیه السلام با کلامی شبیه صدای خود پرندگان جوابشان را داد و فرمود:

«انجام می‌دهم انشاء الله.»

آن حضرت نزدیک قبر شده و دستش را به آسمان بلند کرد و به خداوند عرضه داشت:

« یا محیی النفوس بعد الموت و یا منشی العظام الدارسات، احی لنا ام فروه و اجعلها عبره لمن عصاک.»

(این زنده کننده جان‌ها پس از مرگ و ای جمع آوری کننده استخوان‌های پوسیده، ام فروه را برای ما زنده کن و زنده شدن دوباره‌ی او را درس عبرتی برای گنه‌کاران قرار ده.»

در این هنگام هاتفی ندا سر داد که : «ای امیرمومنان درخواستت پذیرفته شد.»

ام فروه، با لباسی شبیه به ملحفه‌ای از ابریشم سبز از قبر خارج شدو عرض کرد : «ای مولای من! پسر ابوقحافه می‌خواست نور تو را خاموش سازد ولی خداوند می‌خواهد درخشش نور تو افزون‌تر گردد.»

خبر زنده شدن دوباره ام فروه به اعجاز امیرمؤمنان علیه السلام در مدینه پیچید. ام فروه به عنوان سند حقانیت علی علیه السلام و بطلان حکومت خلفا سال‌ها در مقابل چشم جماعت در مدینه رفت و آمد می‌کرد؛ اما جماعتی که خود را به خواب زده‌اند با هیچ معجزه‌ای بیدار نمی‌شوند.

وقتی خبر زنده شدن دوباره ام فروه به هیئت حاکمه رسید. ابوبکر و عمر در حالی که بسیار تعجب کرده بودند سر رسیدند. سلمان به آن دو گفت : «اگر حضرت ابوالحسن به خدا سوگند بخورد می‌تواند اولین و آخرین انسان‌هایی که تا حال مرده‌اند را زنده کند. »

ام فروه پس از زنده شدن، دوباره به نزد شوهرش بازگشت و بعداً دو پسر هم به دنیا آورد و زندگی کرد و تا شش ماه بعد از شهادت امیرمؤمنان علیه السلام زنده بود.(رضوان الله علیها)

 

نقل و ترجمه از جلد ۴۱ بحار الانوار صفحه‌ی ۱۹۹ الی ۲۰۱